Základní princip projektu

Cílem projektu je obnovit předválečnou tradici živých osobních kontaktů mezi českými a francouzskými výtvarnými umělci, která byla během čtyřiceti let komunismu přerušena. Osobní přátelství vznikají nejčastěji v době studií, proto je tento česko-francouzský kulturní projekt určen studentům výtvarného umění z obou zemí, kteří mají příležitost setkat se a tvořit pod jednou střechou. Nikoli ve škole, na oficiální stáži, ale v domácím prostředí soukromé rezidence.

Proč právě Jana Zrzavého?

V Praze byl a vystavoval např. August Rodin nebo Émil-Antoine Bourdelle, ve Francii byl zase František Kupka nebo Josef Šíma. Český malíř Jan Zrzavý také rád pobýval ve Francii, hlavně ale v Bretani, kde se bezmála usadil. Mimo jiné o ní řekl: „Nevěřil jsem, že bych někdy mohl najít a spatřit něco krásnějšího, co bych mohl více milovat, co by více odpovídalo mému vnitřnímu já."

Měl pravdu. Bretaň je mimořádná, má svoji specifickou tvář a především specifickou duši. Proto je místem setkávání a práce studentů, kteří se účastní soutěže o Cenu Jana Zrzavého, starobylé bretaňské sídlo Manoir de Langourian u městečka Erquy v bretaňském departmánu Côtes d´Armor.