Manoir de Langourian

Paměť tohoto sídla, bývalého zámečku, sahá do rytířských dob poloviny 14. století. Hlavní budova byla zrekonstruována v empirovém stylu v roce 1820. Hospodářská stavení, zčásti ruiny, byla postupně opravena v letech 2001-2010.

Majitelé – Marta a Joël Davouze – jednou ročně poskytují na tři týdny bezplatně své prostory studentům, kteří se účastní soutěže o Cenu Jana Zrzavého.

V hlavní budově bydlí majitelé, ale studentům je v ní k dispozici wifi počítač, tiskárna, bohatá knihovna a velký půdní ateliér. Ubytování mají ve dvou zadních, nově zrenovovaných budovách. V každé jsou plně vybavené kuchyně a pokoje s koupelnami. K dispozici je samozřejmě i tříhektarová zahrada, sauna a whirlpool a také jízdní kola na cesty po okolí. Překrásné skalnaté pobřeží s mnoha písečnými plážemi je od domu vzdáleno 1,5 km.

Studentské práce vytvořené během pobytu v manoiru jsou vystavovány jednak v městské galerii v Erquy, jednak v Českém kulturním centru v Paříži nebo v Institut Français v Praze. V průběhu výstavy, vždy na konci univerzitního roku, výtvarná díla hodnotí odborná komise, která vybírá laureáta.

Vítěz soutěže obdrží Cenu Jana Zrzavého, tedy 1000 €, diplom a uměleckou monografii.