Vyhlášení výsledků za rok 2014

09 Červen 2014

Ve Francouzském institutu v Praze se bude konat dne 24.6. akce, kde bude předána Cena Jana Zrzavého. Domovská spisovatelka Mladé fronty, paní Marta Davouze, přicestovala do České republiky nejen pro Výroční cenu Mladé fronty v kategorii Nejprodávanější kniha za rok 2013, ale také aby zahájila výstavu děl soutěžících o Cenu Jana Zrzavého. Tato výstava se uskuteční ve Francouzském institutu v Praze od 25. června do 13. září 2014.

Na výstavě budou prezentována soutěžní díla vytvořená v bretaňské rezidenci paní Marty Davouze v Manoir de Langbourian studenty Akademie výtvarných umění v Praze a Evropské vysoké umělecké školy Bretane v Rennes.

Loni se tato akce konala 14.6. v Českém centru v Paříži, Cenu předávala Její Excelence velvyslankyně České republiky, paní Marie Chatardová. Hodnotící komise z Paříže se nemohla dohodnout na vítězi, proto byla Cena rozdělena mezi dva laureáty – Čecha Jakuba Sýkoru a Francouzku Saidiu Bettayeb.

Letos se bude vše konat dne 24.6. ve Francouzském institutu v Praze. Komise během odpoledne vybere laureáta, kterému pak na slavnostní vernisáži v 18 hodin předá Cenu Jana Zrzavého Jeho Excelence velvyslanec Francie, pan Jean-Pierre Asvazadourian.

Složení pražské komise:

  • Jana Orliková, předsedkyně a spoluautorka největší monografie o Janu Zrzavém
  • PhDr. Magdalena Juříková, ředitelka Galerie hl.m.Prahy
  • Prof. Jiří Sopko z Akademie výtvarných umění
  • Alena Beldová, malířka
  • Marta Davouze, autorka projektuVýsledky prvního ročníku

21.08.2013

Prvního ročníku Ceny Jana Zrzavého se účastnili 4 čeští a 4 francouzští studenti výtvarného umění. Strávili v manoiru tři týdny v měsíci říjnu 2012.

Jejich práce byly nejprve prezentovány v městské galerii v Erquy, poté ve výstavní síni Českého centra v Paříži, kde také dne 14.6.2013 proběhlo hodnocení a vyhlášení vítěze. Akci uvedla paní velvyslankyně Marie Chatardová a ředitel centra Michael Pospíšil.

Odborná jury (Marie-Sophie Caron de la Carrière, profesor Abraham Pincas, fotograf Nicolas Descottes, malíř Jan Zelenka a zakladatelka projektu Marta Davouze) se dlouho nemohla rozhodnout mezi dvěma kandidáty na vítěze a nakonec Cenu rozdělila mezi oba, tedy francouzskou studentku École Nationale Supérieure des Beaux-Arts v Paříži Saidiu Bettayeb a českého studenta Akademie výtvarných umění v Praze Jakuba Sýkoru.

Association Jan Zrzavý, která je hlavním organizátorem projektu, se na této slavnostní akci zároven dohodla se spolupracujícími institucemi, že příští ročník (tedy univerzitní rok 2013/2014) bude zahájen až v dubnu 2014. Na vyhodnocení tedy studenti nebudou muset tak dlouho čekat.

První ročník Ceny Jana Zrzavého

25.10.2012

Manoir de Langourian se stal oficiálním sídlem společnosti Assiciation Jan Zrzavy, která byla vytvořena na podporu studentské soutěže Cena Jana Zrzavého.

V rámci prvního ročníku této soutěže přijeli na třítýdenní pobyt v manoiru čtyři studenti Akademie výtvarných umění v Praze a čtyři studentky Ecole supérieure nationale des beaux-arts. Jejich práce budou vystaveny od 26. 4. do 12. 5. 2013 v Městské galerii v Erquy (La Galerie d´art municipale d´Erquy). Další výstava a předání ceny vítězi se uskuteční 14. 6. 2013 v Českém centru v Paříži. Cenu předá velvyslankyně České republiky Marie Chatardová a, jak doufáme, i francouzský senátor Robert Badinter, který převzal svou záštitu nad tímto projektem.